Піренофороз [Pyrenophora tritici-repentis]

Хвороби на пшениці - піренофороз

ШКОДОЧИННІСТЬ ТА ПРОЯВИ ХВОРОБИ

Первинне ураження аскоспорами проявляється у вигляді світло-коричневих округлих плям на листках нижнього ярусу, які розташовані близько до поверхні ґрунту. Зараження протікає успішно за наявності періоду підвищеної вологості протягом 6–48 годин.

Симптоми хвороби проявляються через 5–7 діб після зараження. Спочатку з’являються дрібні темно-коричневі плями з жовтим ореолом. На чутливих до хвороби сортах пшениці плями досягають розміру 1–5 см; вони мають форму еліпса і світло-коричневе забарвлення, іноді набувають ромбоподібної або сочевицеподібної форми, зазвичай облямовані зоною хлорозу. На листках рослин, що мають стійкість до хвороби, плями розростаються незначно або залишаються без змін, особливо на прапорцевому листку. Може викликати ураження колоскових лусок. На різних сортах пшениці симптоми можуть варіювати: зона хлорозу може бути великою або взагалі відсутньою. Наявність у центрі плями темно-коричневої точки надає їй схожості з оком. При розростанні плями зливаються. Інфіковане листя зі збільшенням зони ураження відмирає, починаючи з верхівки. Конідії слугують джерелом вторинної інфекції. Вони переносяться вітром приблизно на 75 м. Передача інфекції насінням малоймовірна.

УМОВИ ПОШИРЕННЯ

Джерело інфекції – рослинні рештки, ґрунт, насіння. Зараження відбувається сумкоспорами, конідіями, які поширюються за допомогою вітру, дощу, комах. Розвитку хвороби сприяє підвищена вологість та температура повітря, дощі. Критичним періодом для зараження є фаза цвітіння.

Оптимальні умови для зараження та розвитку хвороби – часті дощі, підвищена вологість і температура повітря +28...+30°С в період від початку колосіння до достигання. Збудникам фузаріозу для зараження колосків потрібна підвищена вологість щонайменше протягом 24–40 годин за температури вище +20°С.

Top